Lantmännen satsar i Åhus
Lantmännen är en av Nordens största koncerner inom livsmedel, energi och lantbruk. Koncernen ägs av 42 000 svenska lantbrukare, har 13 000 anställda, är verksam i 19 länder och omsätter 36 miljarder.

Flera av Lantmännens bolag har verksamheter i Kristianstad. Kronfågel är ett exempel, och flera andra som är verksamma inom spannmål och foder, finns i Åhus.

En ny verksamhet inom Lantmännen-koncernen är affärsområdet Varuflöde. En funktion som omfattar områdena produktion, inköp och logistik. De arbetar med att utveckla en kundanpassad och
  kostnadseffektiv varuflödeskejda samt säkerställa att företaget tillvaratar de synergier som finns genom samordning inom Koncernen.

Affärsområde Varuflöde har nyligen investerat 5,5 miljoner i ett nytt lager i Åhus Hamn.

- I och med den investering vi nu gjort i Åhus har vi dels förbättrat arbetsmiljön och fått  en effektivare drift, dels skapat förutsättningar för att kunna erbjuda fler delar av Lantmännen-koncernen våra tjänster, säger Paul Krona som är chef för logistikcentret i Åhus.

Källa: Näringslivskontoret, Kristianstads Kommun
© Åhus Hamn & Stuveri AB